ליווי רוחני

ליווי רוחני

מהו ליווי רוחני?

ההגדרה הפשוטה של המושג ליווי רוחני הינה מפגש תמיכה. תמיכה רוחנית, המכונה גם ליווי רוחני, היא תחום מקצועי חדש יחסית בעולם הרפואי בישראל. תמיכה רוחנית קיימת ברפואה במסגרות מגוונות. במרכזים רפואיים ברחבי העולם משתלבים שירותי התמיכה הרוחנית במוסדות רפואיים שונים ובבתים. מלווים רוחנים מצויים במחלקות השונות בבתי חולים, במוסדות גריאטרים, בהוספיסים, בבתי סוהר, מקלטים מסוגים שונים, מרכזי גמילה וכחלק מהטיפול בבריאות הנפש או מפגשים אישיים פרטיים.

ההתמודדות עם חולי, ובעיקר חולי המאיים על החיים, מערערת את הזהות האישית ואת תפיסת העולם של האדם. המשברים מעוררים שאלות קיומיות הנוגעות לעצם הקיום האנושי, לסוגיות של חיים ומוות, תקווה וחידלון, משמעות החיים והתרומה לבני המשפחה.

תומכים רוחניים עברו הכשרה מקצועית ארוכה, והליווי מוצע לכל מי שזקוק ללא הבדלי דת, גזע, רקע תרבותי, מין וגיל מבלי לנסות לשנות את דעותיהם או את אורח חייהם של המטופלים. בזכות הכשרתם, התומכים יודעים לגייס את משאבי הרוח הפנימיים של המטופלים כדי לאפשר להם להתמודד בדרך יעילה יותר עם המשבר הפוקד אותם.

המלווים הרוחניים שומרים על סודיות ומאפשרים למטופלים סביבה מכילה, על מנת לדון ולטפל בכל עניין המטריד אותם. פעילות התומכים הרוחניים היא מגוונת ומותאמת לצרכים המתעוררים במסגרות השונות ואצל האדם הזקוק לליווי. מלווים רוחניים מחוייבים לפעול על פי עקרונות של רוחניות אוניברסלית, הומניסטית ופלורליסטית – המקבלת כל אדם באשר הוא אדם.

* חלק מהטקסט נלקח מתוך הכתבה על ליווי רוחני בישראל-מלווים רוחניים במערכת הבריאות – עלות מזערית, רווח גדול/ ולרי סטסין (כלכליסט 16/12/2016)

"בתאריך 29/07/2017 העברתי הרצאה על הליווי הרוחני לצוות הסיעוד וכבונוס הנחיתי גם מדיטציה. היה תענוג, ובכלל נהדר לעבוד איתן, צוות מדהים! התמחיתי בליווי רוחני  בביה"ח קפלן, במחלקת נשים.

20543659_258690877965625_7467725762587361422_o

20525710_258690844632295_196698292677205506_n
הרצאה בביה"ח קפלן על הליווי הרוחני

מהי רוחניות עבורי?

את הרוחניות ניתן להרגיש. מרגישים רוחניות בלב. רוחניות זוהי תחושה שכל אדם יכול להבין בדרכו. רוחניות היא "משהו" שכל בני האדם מחפשים, אולי כדי למצוא משמעות מעבר לחומר, מעבר לרצון לחיות את החיים בשגרתם. רוחניות לפעמים מתרגמת כמושג דתי, ולכן דתות כאלו או אחרות "תופסות" בעלות על הרוחניות.

רוחניות נותנת את המשמעות שמעבר לפעולות היומיומיות שאנו עושים . רוחניות ממלאת אותנו בתחושה של הבנה שיש "חיים" ומשמעות מעבר. יש סיבה שאנו נמצאים כאן, יש סיבה לחיים ויש סיבה למוות. יש סיבה לאנושות, יש סיבה לקשרים בין בני-אדם, בין בני אדם לבעלי חיים ובין בני האדם לטבע.

ההתבוננות הפנימית של אדם בינו לבין עצמו, בינו לבין סביבתו היא רוחניות. הרצון להיטיב עם עצמו ועם סביבתו היא רוחניות. את הרוחניות ניתן לממש דרך חמשת החושים. ניתן לתרגל רוחניות בשירה, במוסיקה, בדיבור, בקריאה, בישיבה למדיטציה. רוחניות יכולה להתבטא בריחות, בקטורות, בציור, במנדלות, בשיחה, בהקשבה או פשוט להתבונן בה כפי שהיא.

רצוי כי כל אדם שמתעניין ברוחניות, יבין את המניעים, את המוטיבציה שלו להבנת המושג ולאופן שבו ירצה להכניסו לחייו ולתת מקום לרוחניות בחייו. רוחניות יכולה לתת מענה ומקלט לאלו שעסוקים מאוד בחיי החומר.

אני חושבת שכדאי מאוד לתת מקום רחב ומשמעותי לרוחניות בחיים, להתבונן ברוחניות כאספקט שממלא את החיים ביופי, בטוב, בהבנה, בשמחה, ובהרבה אהבה.

אני מכבדת כל דת וכל אדם באמונתו. הפרקטיקה הרוחנית שלי היא תרגולי מדיטציה רבים יומיומיים בשילוב טקסטים בודהיסטיים שונים. הערכים שלי מושתתים על שש השלמויות – שש המידות הטובות נדיבות, התנהגות מוסרית, סבלנות, מאמץ נלהב, ריכוז וחוכמה.

ניתן לערוך מפגשי ליווי רוחני גם באמצעות וידאו, מסנג'ר או סקייפ מכל מקום בעולם.

nurit shay post4

אסיים עם כמה מילים מהספר- "טיפוח הפוטנציאל האנושי" מאת הנזירה שמעוררת השראה בעיני, ג'טסונמה טנזין פאלמו:

"כל בני האדם צריכים למצוא בחייהם תכלית ראויה. האתגר שלנו הוא להפוך את החיי היומיום הרגילים לחיים שיש להם משמעות מבחינה רוחנית… מוכרחים להכניס את ההיבט הרוחני לתוך עיסוקינו היומיומיים- לחיי המשפחה שלנו, למקום העבודה ולחיי החברה. לא מספיק לבוא כל כמה ימים למרכז מדיטציה או לבית כנסת, לשבת במדיטציה או לקרוא טקסטים דתיים- ולהעביר את שאר הזמן כשדעתנו מוסחת ואנחנו שקועים בטרדות ארציות.

שינוי פנימי משמעותי דורש מאיתנו להבין שכל דבר שאנחנו עושים, כל מפגש עם הזולת, כל נשימה שאנו נושמים, כאשר היא נעשית בתשומת לב ראויה ומלווה בהבנה עמוקה, הופכת לתרגול רוחני. מערכות היחסים והקריירה שלנו אינם צריכים להיות מכשול לתרגול שלנו. כאשר אנחנו משתמשים בהם באופן מושכל, הם עצמם הופכים להיות התרגול הרוחני".

לסיכום, כמלווה רוחנית בהתמחות, הנני מוקירה את הזכות להיות המדריכה לאלו הזקוקים להכוונה וסיוע בזמן קושי, כאב, אובדן או מחלה.

לייעוץ או קביעת פגישה 054-3531297 | פייסבוק: נורית שי – מלווה רוחנית ומטפלת אנרגטית

* חלק מהטקסט נלקח מתוך הכתבה על ליווי רוחני בישראל/ ולרי סטסין (כלכליסט 16/12/2016)

לספר (2)

להלן פלייר- נורית שי דובינסקי- מלווה רוחנית בהתמחות

בהתמחות

%d בלוגרים אהבו את זה: